9C TaYfA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dil anlatım ödevi:19-22 ekim 2007-Göktürk Yazıtları ve Önemi

2 posters

Dil anlatım ödevi:19-22 ekim 2007-Göktürk Yazıtları ve Önemi Empty Dil anlatım ödevi:19-22 ekim 2007-Göktürk Yazıtları ve Önemi

Mesaj tarafından erdem C.tesi Ekim 20 2007, 22:42

Türklerin en eski yazıtları 6. yüzyıla ait yenisey yazıtları ile 8. yüzyıla ait orhun yazıtlarıdır.orhun yazıtları ikinci göktürk devleti kurucularından bilge kağan kül tekin ve tonyukuk adına dikilmiştir bilge kağan ve kül tekin adına dikilen yazıtlar yoluğ tigin tarafından yazılmıştır orhun yazıtlarındakı yazılar 1893 yılında danimarkalı thomsen tarafından okunmuştur.orhun yazıtları türk tarihinin ve türk edebiyatının ilk yazılı belgeleri olması yönünden büyük önem taşır.

Göktürk yazıtları üç taştan oluşur: Tonyukuk anıtı 716, Köl Tigin (Kültigin) anıtı 732, Bilge Kağan anıtı 735 yılında dikilmiştir. Köl Tigin yazıtı, Bilge Kağan'ın ağzından yazılmıştır. Kültigin, Bilge Kağan'ın kardeşi, buyrukçu ihtiyar Tonyukuk ise veziridir. Anıtların olduğu yerde yalnızca dikilitaşlar değil, yüzlerce heykel, balbal, şehir harabeleri, taş yollar, su kanalları, koç ve kaplumbağa heykelleri, sunak taşları bulunmuştur.
erdem
erdem
Admin
Admin

http://www.9ctayfa.uni.cc

Dil anlatım ödevi:19-22 ekim 2007-Göktürk Yazıtları ve Önemi Empty SAĞOL

Mesaj tarafından S(ı)PA 3MR3 C.tesi Ekim 27 2007, 12:04

PAYLAŞIM İÇİN SAĞOL!!!
S(ı)PA 3MR3
S(ı)PA 3MR3
Admin
Admin